Qipro kërkon shqiptarin e dyshuar vrasës me pagesë

Qipro kërkon shqiptarin e dyshuar vrasës me pagesë

Policia qipriote ka shpallur në kërkim dy shtetas shqiptarë të dyshuar vrasës me pagesë dhe autorë të një ekzekutimi të frikshëm në pikën turistike Agjia Napa të ishullit. Burime nga policia e Nikosisë bëjnë me dije se shtetasit shqiptarë Aleks Burreli dhe Jani Vogli kanë vrarë biznesmenin qipriot Fanu Kalopsidhiotis, që darkonte në një restorant […]

Europa dhe Shqipëria pas Brexit

Europa dhe Shqipëria pas Brexit

Nga Ben Blushi Sikur të ndjekim historinë, mund të themi pa frikë se britanikët kanë qenë evropianët më inteligjentë. Ata e kanë kuptuar të parët rrezikun që vjen nga ideologjitë e ngurta. Dhe prandaj gjithmonë kanë lëvizuar. Britanikët kanë qenë gjithmonë likuid. Siç iu takon. Si të krishterë u larguan nga kontrolli i Vatikanit dhe […]

Shokohet Europa! Britania e Madhe del nga BE

Shokohet Europa! Britania e Madhe del nga BE

Anglia votoi për largimin nga Bashkimi Europian. Në referendumin historik të së enjtes, britanikët i thanë “jo” qëndrimit në BE, duke përmbysur kështu çdo sondazh parazgjedhor që i jepte një epërsi të lehtë kampit pro. Rreth 52 % e britanikëve kanë votuar pro daljes nga BE duke e bërë fakt tashmë daljen nga Bashkimi Europian. […]

Monica Bellucci, 51 vjeçare por ende joshëse (Foto)

Monica Bellucci, 51 vjeçare por ende joshëse (Foto)

Aktualisht ajo mban titullin ‘Vajza e Bondit’ më e vjetër. Por, Monica Bellucci ka dëshmuar se vitet janë vetëm numra, derisa ka treguar linjat trupore, transmeton Bota Sot. Ajo është parë rrugëve e veshur me një fustan të bardhëm të gjatë. Pavarësisht se ajo është 51 vjeçare, dukej tejet joshëse./BS/

Disa këshilla sesi të flisni pa droje përpara një audience

Disa këshilla sesi të flisni pa droje përpara një audience

Fillimi i një bisede është i vështirë, por mbajtja e bashkëbiseduesit të interesuar gjatë bisedës është detyrë edhe më e vështirë. Mos u brengosni për reagimet Nëse do të bëni një prezantim apo do t’i drejtoheni një audience të madhe, atëherë mos u brengosni shumë për reagimet. Është në rregull nëse keni sukses, por edhe […]

​Ja cili është vendi më i shtrenjtë për të jetuar

​Ja cili është vendi më i shtrenjtë për të jetuar

Ku tjetër në botë kushton një filxhan kafe tetë dollarë dhe një litër qumësht 4 dollarë, përveç se në Hong Kong. Sipas një studimit të publikuar, Hong Kong radhitet si vendi më i shtrenjtë për të jetuar si nga vendasit ashtu edhe për të huajt. Si arsye për këtë konsiderohet gjendja stabile e dollarit atje […]

Kukan: Reforma në drejtësi, gur themeli për Shqipërinë!

Kukan: Reforma në drejtësi, gur themeli për Shqipërinë!

Brukseli është duke humbur durimin me politikanët shqiptarë. Mungesa e kompromisit për arritjen e konsensusit në realizimin e reformës në drejtësi, duket se po i detyron funksionarët e Parlamentit Europian të lëshojnë deklarata njëra pas tjetrës. E gjitha në funksion të arritjes të votimit të reformës në drejtësi, tani, menjëherë, bashkë. Kështu shprehet edhe Eduard […]

Berisha sulmon Topin: Armik i PD i blerë me kokë e xhep nga Rama

Berisha sulmon Topin: Armik i PD i blerë me kokë e xhep nga Rama

    Ish-kryeministri Sali Berisha i është rikthyer sulmeve ndaj kryetarit të Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi. Gjatë një interviste, Berisha hedh poshtë pretendimet se Partia Demokratike ka në dorë gjyqësorin dhe për ta ilustruar këtë heq një paralele mes PD-së e ish-nënkryetarit të saj, Bamir Topi. “Rama mashtroi shqiptarët se të gjithë gjykatësit […]

NATO fton Malin e Zi. Nënshkruan Kerry, zemërohet Rusia

NATO fton Malin e Zi. Nënshkruan Kerry, zemërohet Rusia

NATO ftoi zyrtarisht shtetin ballkanas të Malit të Zi, të bëhet anëtari i 29 i aleancës, duke nënshkruar këtë të enjte zgjerimin e 7 në historinë e saj, pavarësisht kundërshtimeve të ashpra të Rusisë. Vendimi është ende subjekt i miratimit formal nga Senati amerikan dhe parlamentet e vendeve të tjera anëtare të NATO-s. Sekretari i […]